Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiertła frezujące. Przydatne informacje

Wiertła frezujące. Przydatne informacje

Wiertła frezujące. Do czego służą i jak je dobrać?

Wiertła frezujące mają dwa zastosowania. Umożliwiają wiercenie w metalu i drewnie, a także wiercenie w plastiku i innych tworzywach sztucznych, a także służą jako wiertła do rozwiercania otworów i zmieniania ich kształtów.

To bardzo przydatna funkcja przy wierceniu otworów pod zamek do drzwi, wierceniu w półokrągłych rynnach pod sztucery lub gdy chcemy dopasować nowy karnisz na firany do rozstawu kołków zamocowanych wcześniej.

Spis treści

Do czego służą wiertła frezujące?

Wiertła frezujące do metalu są przeznaczone do obróbki elementów metalowych, głównie wiercenia w stali konstrukcyjnej i nierdzewnej oraz metalach nieżelaznych, jak też wiercenia w tworzywach sztucznych. Można je też wykorzystać jako wiertła do frezowania drewna i materiałów drewnopochodnych. Pod względem przeznaczenia są to więc uniwersalne wiertła frezujące.

Wiertła do frezowania napędza się wiertarkami, ale równie dobrze sprawdzą się jako wiertła do wkrętarki. Ważne, aby używane urządzenia miały rękojeści boczne i jak najszerszy zakres obrotów, najlepiej 3000 min-1 i więcej.

Jak wygląda wiertło do frezowania?

Część robocza wierteł frezujących składa się z krótkiego wiertła krętego i dłuższego spiralnego ostrza ząbkowanego. Wiertło frezujące ma kąt wierzchołkowy 118° oraz modyfikowany ścin typu split point. Wiertła frezujące YATO są monolityczne.

Wiertło frezujące YT-44820 o średnicy 3.0 mm

Są to wiertła HSS, czyli wiertła ze stali szybkotnącej, których część robocza jest pokryta powłoką z azotku tytanu (TiN). Wiertła z powłoką tytanową są trwalsze i mają większą odporność na ścieranie. Jednocześnie zmniejszają tarcie oraz ilość ciepła powstającego podczas skrawania. W przypadku stali ogranicza ona też przyklejanie opiłków czy wiórów powstających w procesie obróbki wiertłem. Natomiast w wypadku aluminium lub jego stopów wymagane jest zastosowanie chłodzenia, aby wyeliminować zaklejanie się ostrzy wierteł obrabianym materiałem.

Wiertła YATO mają uchwyty 6-kątne 1/4” i mogą być mocowane w uchwytach wiertarskich lub uchwytach 6-kątnych gniazdowych 1/4”. Zaleca się jednak montować wiertła frezujące 1/4” w uchwytach wiertarskich, gdyż zapewnia to stabilność i pewność, szczególnie podczas modyfikacji kształtu otworu.

Jakie zastosowanie mają wiertła frezujące do metalu?

Wiertła frezujące YATO do metalu pełnią funkcję wiertła do przewiercania materiału i rozwiercania otworu lub zmieniania jego kształtu. Wiertła frezujące to wiertła przelotowe: stosuje się je wyłącznie do obróbki otworów przelotowych.

Można ich używać w trojaki sposób:

  • wyłącznie do wiercenia
  • jako wiertła do wiercenia i rozwiercania/modyfikacji kształtu otworu
  • tylko do rozwiercania/modyfikacji

W ostatnim wypadku otwór musi być już uprzednio wykonany innym narzędziem, niekoniecznie wiertłem.

Zatem z pomocą wierteł frezujących YATO możemy wiercić otwory pod zamki drzwiowe w futrynach, poszerzać otwory o zbyt małej średnicy w metalu i drewnie, np. dopasowując otwór pod kratki wentylacyjne w drzwiach. Możemy też z powodzeniem wiertłami frezującymi wycinać otwory, sztucery w rynnach, zaczepach bram ogrodowych, powiększyć otwory pod spiro o przekroju prostokątnym (rury wentylacyjne przy okapie), przy montowaniu grzybków wentylacyjnych. Również przy samochodach wiertła frezujące mają wiele zastosowań – przy wierceniu otworów w karoserii auta, blachach w kamperach, łodziach, busach, zabudowach użytkowych samochodów.

Wiertło frezujące YT-44831 o średnicy 13.0 mm

Jak wybrać wiertła do frezowania metalu?

Dostępne są wiertła frezujące YATO w średnicach od fi 3 mm do fi 13 mm, np. YATO YT-44820 do YT-44831 i skorelowanych z nimi długościach części roboczej wynoszących 35 - 85 mm.

Wierci się nimi w taki sam sposób, jak wiertłami krętymi. Wielkość obrotów wiertła z frezem dobiera się w zależności od średnicy wierconych otworów i twardości obrabianego materiału zgodnie z zasadą, że im większa średnica i twardość materiału, tym obroty mniejsze (i odwrotnie). Natomiast obroty podczas rozwiercania/modyfikacji kształtu otworu (frezowania) powinny być dobrane w zależności od twardości materiału i wymagań jakościowych. W przypadku frezowania zgrubnego wiertłem można użyć wyższych obrotów, aby zwiększyć szybkość pracy. Należy jednak zdać się na własne doświadczenie i wyczucie oraz uważnie obserwować proces obróbki.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 16567 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
Błyskawiczna dostawa,atrakcyjna cena
2024-03-28
Bardzo dobrze i szybko
pixelpixelpixelpixel