Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Narzędzia gotowe do zimowania

 

Narzędzia gotowe do zimowania

Po zakończeniu jesiennych prac ogrodowych pamiętaj o odpowiedniej konserwacji narzędzi. Tylko wtedy odwdzięczą się długą sprawnością i niezawodnością.

Od czego zacząć prace konserwacyjne? Koniecznie od ochrony przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia. W narzędziach spalinowych oznacza to odłączenie świecy zapłonowej, w elektrycznych – wyjęcie wtyczki z gniazdka, a w akumulatorowych – wyciągnięcie baterii. Pamiętaj także o stosowaniu rękawic ochronnych.


Motyki, sekatory i inne narzędzia ręczne

Zacznijmy od mniej skomplikowanych narzędzi ręcznych. Należy je oczyścić, osuszyć i zakonserwować. Rozpoczynamy więc od dokładnego usunięcia ziemi, trawy, soku z roślin i innych zabrudzeń.

Szczotka druciana doskonale oczyści z brudu i rdzy metalową powierzchnię szpadla czy motyki

Większe narzędzia ręczne (łopaty, grabie, motyki) możemy solidnie umyć ciepłą wodą i wysuszyć. Warto – w zależności od wielkości sprzętu – użyć szczotki drucianej (np. YT-6337), specjalnej włókniny (YT-63740) lub drobnego papieru ściernego. Rdzę należy dokładnie usunąć, a miejsca oczyszczone z niej posmarować preparatem antykorozyjnym.

 

Sekatory i nożyce zaleca się dodatkowo po oczyszczeniu przemyć spirytusem lub specjalnym preparatem, aby zniszczyć bakterie i grzyby, które znalazły się na ostrzach i mogłyby zainfekować rośliny. Warto je także naostrzyć oraz naoliwić sprężyny i zawiasy, np. oliwą do maszyn. Narzędzia powinny spędzić zimę w suchym, zamkniętym pomieszczeniu.


Elektronarzędzia w zimowym śnie

Na trwający nawet kilka miesięcy okres postoju należy dobrze przygotować elektronarzędzia. Konserwacja maszyn powinna obejmować dwa etapy: ich czyszczenie (bez użycia wody) oraz przegląd techniczny, który pozwoli ocenić, czy konieczna jest wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów na nowe.

 

W konserwacji kosiarek, takich jak YT-85205, najważniejsze jest dokładne oczyszczenie maszyny z trawy i ziemi oraz utrzymanie noży w dobrym stanie

W przypadku kosiarek, kos i podkaszarek podstawą jest oczyszczenie korpusu z trawy, ziemi i kurzu (np. szczotką Flo 35950) oraz zabezpieczenie metalowych części przed korozją. Konieczne może się okazać naostrzenie noży lub ich wyważenie. Ostrza nożyc do żywopłotów dokładnie oczyszczamy z soków roślinnych (np. szczotką nylonową YT-6349), a prowadnice i łańcuchy pilarek – z trocin i pyłu. Obudowę elektronarzędzi należy czyścić miękką, suchą szmatką, a poluzowane śruby dokładnie dokręcić. Konieczne jest naoliwienie elementów tnących, by zapobiec pojawianiu się rdzy. Środek konserwujący możemy po ostrzach rozprowadzić pędzelkiem.

W przypadku narzędzi spalinowych równie ważny, co czyszczenie, jest przegląd techniczny. Obejmuje sprawdzenie stanu podstawowych części urządzenia, takich jak filtr powietrza, elektrody świecy zapłonowej, cylinder, koło napędowe łańcucha pilarki. Informacje o dokładnym postępowaniu zawarte są zawsze w instrukcji obsługi.

Narzędzia spalinowe opróżniamy na zimę z paliwa i oleju, np. spuszczając je ze zbiorników za pomocą węża samozasysającego Vorel 83009. Z urządzeń akumulatorowych wyjmujemy baterię i przechowujemy ją w temperaturze od 0 do 30 stopni Celsjusza, najlepiej naładowaną w ok. 70%. Elektronarzędzia powinny zimować w suchych, ciepłych, wentylowanych pomieszczeniach.

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 23425 opinii
pixelpixelpixelpixelpixel