Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Akcesoria do lutowania

( ilość produktów: 58 )

Akcesoria do lutowania dla elektroników i hobbystów

Lutowanie, czyli trwałe łączenie elementów metalowych za pomocą spoiwa lutowniczego, jest szeroko stosowane w wielu dziedzinach, takich jak: elektronika, elektryka, przemysł motoryzacyjny, naprawa sprzętu. Ale z lutownicy i akcesoriów lutowniczych korzystają również osoby zajmujące się rękodziełem, tworzeniem biżuterii, modelarstwem, majsterkowaniem czy innymi projektami DIY. Podstawowym narzędziem są lutownice, które oczywiście można znaleźć w naszej ofercie, ale niezbędne są również akcesoria lutownicze oraz narzędzia pomocnicze, takie jak szczypce, nożyczki, pęsety, szczoteczki.

Czytaj więcej >

Co jest potrzebne do lutowania?

Do lutowania konieczne są różne akcesoria, a ich wybór zależy od konkretnych zadań i projektów, które mają zostać wykonane. Co warto mieć?

  • mata do lutowania - wykonana z wysokogatunkowego silikonu, który wyróżnia się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Maty silikonowe YATO są bardzo praktyczne, gdyż są wyposażone w przegródki o różnych rozmiarach z przeznaczeniem na bezpieczne przechowywanie podzespołów, śrubek i drobnych akcesoriów. Dodatkowo listwa magnetyczna gwarantuje utrzymanie metalowych elementów w przegródkach. Maty ułatwiają organizację pracy, charakteryzują się uniwersalnym wykorzystaniem zarówno w profesjonalnych zakładach elektronicznych jak i przydomowych warsztatach.
  • odsysacz do cyny - przeznaczony do zbierania nadmiaru spoiwa podczas lutowania lub rozlutowywania. W odsysaczu podciśnienie, generowane przez niewielki tłok, powoduje zasysanie cyny do wnętrza, co pozwala na usuwanie większych ilości spoiwa.
  • taśma rozlutownicza - plecionka do odsysania cyny pozwala na precyzyjne usunięcie nadmiaru lub całości cyny. Plecionki wykonane są z miedzi, gdyż cyna łatwo przylega pomiędzy cienkie druciki na zasadzie oddziaływań międzycząsteczkowych.
  • spoiwa lutownicze - odpowiednio dobrana cyna lutownicza jest czynnikiem wpływającym na jakość i efekty lutowania. Cyna stosowana do lutowania jest najczęściej stopem. Do tej pory powszechnie wykorzystywany był stop cyny z ołowiem. Obecność ołowiu obniża temperaturę topnienia i polepsza parametry spoiwa. Niestety ołów jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego coraz powszechniejsze jest lutowanie bezołowiowe. Stopy bezołowiowe mają wyższą temperaturę topnienia, o czym należy pamiętać podczas lutowania, aby nie uszkodzić delikatnych elementów.
  • topnik i kalafonia - topnik jest niezbędny do wykonania każdego lutu. Często do lutowania wystarcza topnik zawarty w spoiwie lutowniczym, jednak czasami dodatkowo wykorzystywana jest również kalafonia, uzyskiwana z naturalnej żywicy sosnowej.
  • taśma kaptonowa - odporna na chemikalia i wysoką temperaturę chroni elementy elektroniczne także inne delikatne podzespoły

W naszej ofercie można znaleźć również: podstawki pod lutownicę, wymienne końcówki lutownicze (groty i dysze do stacji gorącego powietrza), przeznaczone do czyszczenia grotów gąbki z celulozy oraz czyścik z mosiężnych wiórów, a także bardzo praktyczny zestaw narzędzi lutowniczych, który dzięki dwustronnym narzędziom pozwala na wykonanie zaawansowanych prac lutowniczych z dużą precyzją i bez ryzyka oparzenia.

Dodatki akcesoryjne, które warto mieć

Powyżej wymieniono niezbędne akcesoria do lutowania. Jednak są również narzędzia pomocnicze, które warto mieć podczas lutowania: koszulki termokurczliwe, okulary ochronne, obcinaki do kabli, uchwyt typu trzecia ręka. Dzięki nim lutowanie będzie dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i bezpieczniejsze.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 18479 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
ok
2024-06-13
Super składanie zamówienia, oraz błyskawiczna dostawa. Polecam
pixelpixelpixelpixel