Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Październik w ogrodzie - prace ogrodnicze i potrzebne do nich narzędzia

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie - prace ogrodnicze i potrzebne do nich narzędzia

Październik to miesiąc, który w ogrodzie przynosi wiele zmian. Warto wiedzieć, że nie oznacza on końca sezonu ogrodowego, ale raczej nowy etap, który wymaga odpowiednich działań. W tym artykule dowiesz się, jakie prace ogrodnicze są w październiku najważniejsze i jakie narzędzia będą do nich niezbędne.

Spis treści

Jesienne zbiory owoców i warzyw

W sadzie i warzywniku można zbierać wiele różnych owoców i warzyw, które zaczynają dojrzewać. Do najpopularniejszych owoców jesiennych należą jabłka, gruszki, śliwki, pigwa czy winogrona. W ogródku warzywnym należy zbierać szczególnie te warzywa, które są wrażliwe na przymrozki, np. buraki, dynie czy marchew. To także czas zbiorów orzechów włoskich.

Pamiętaj!

Wybieraj owoce, które są dojrzałe i zbieraj je delikatnie, aby uniknąć zadrapań lub uszkodzeń.

Do najbardziej potrzebnych narzędzi, które ułatwią i usprawnią pracę podczas zbiorów należą:

  • Kosze i wiadra: podstawowe narzędzia, które umożliwiają przenoszenie i przechowywanie zbieranych owoców i warzyw. Wybierz kosze i wiadra wykonane z trwałego materiału. Ważne jest, aby były wystarczająco pojemne, aby pomieścić wszystkie zbiory.
  • Ręczne zbieraki: zbieraki do owoców w koronach drzew to narzędzia pozwalające na zbieranie owoców bez wchodzenia na drzewo lub drabinę. Składają się z małego kosza na długim trzonku, dzięki temu można łatwo chwytać owoce z gałęzi, nawet tych położonych wysoko. Do zbierania owoców i orzechów, które spadły na ziemię, doskonale nadają się zbieraki do orzechów z głowicą z elastycznymi drutami. Szeroka głowica może chwytać nawet kilka owoców jednocześnie, a drążek ułatwia zbieranie pod krzakami lub wśród traw.
  • Sekatory i nożyce: szczególnie przydatne do zbioru owoców rosnących w gronach oraz takich, które po prostu trudno zerwać.
  • Szpadle i łopatki: używane do wydobywania warzyw korzeniowych, takich jak marchew czy buraki.
Kosz ogrodniczny ażurowy

Kosz ażurowy

Wykonany z trwałego tworzywa odpornego na uderzenia. Ażurowa konstrukcja sprawia, że gromadzone w nim przedmioty mają dostęp powietrza.

KUP TERAZ
Zbierak do orzechów

Zbierak do orzechów

Lekki, aluminiowy zbierak na teleskopowym trzonku. Może służyć do zbioru orzechów, owoców, kasztanów, które opadły na ziemię, a nawet piłeczek, np. golfowych.

KUP TERAZ
Sekator uniwersalny

Sekator uniwersalny

Uniwersalny sekator nożycowy z ostrzem pokrytym teflonem. Ergonomiczne rączki ułatwiają pracę podczas przycinania krzewów czy zbiorów owoców.

KUP TERAZ

Przycinanie i pielęgnacja roślin

Październik to ostatni moment na przygotowanie roślin do zimy. Odpowiednia pielęgnacja ma istotny wpływ na ich zdrowie i kondycję w nadchodzących miesiącach. W październiku można przycinać wiele rodzajów roślin, wykonać niezbędne opryski oraz zabezpieczyć rośliny przed mrozem.

Przycinanie

Przycinanie to jedna z najważniejszych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Dzięki niemu rośliny zachowują zdrowy wygląd, są mniej podatne na choroby i szkodniki i lepiej znoszą zimowe miesiące. Do roślin, które można przycinać w tym czasie należą maliny, porzeczki, agrest, jeżyny, a także krzewy liściaste. To także dobry czas na przycinanie róż.

Warto wiedzieć!

Wycinaj jedynie suche pędy i gałęzie lub te zaatakowane przez choroby. Przycinanie powinno odbywać się w ciepły i bezdeszczowy dzień.

Do przycinania roślin potrzebne są odpowiednie narzędzia. Do większych gałęzi należy używać piły, a do mniejszych sekatora lub nożyc.

  • Sekatory ogrodowe - małe narzędzia do precyzyjnego przycinania pędów o mniejszej średnicy. Dobrze sprawdzą się przy kwiatach, krzewach ozdobnych czy ogólnych pracach ogrodniczych.
  • Sekatory do gałęzi – podstawowe narzędzia do przycinania gałęzi o dużych średnicach.
  • Nożyce do żywopłotu – wbrew nazwie nie służą tylko do przycinania żywopłotów. Z powodzeniem można użyć ich do przycinania krzewów lub roślin rosnących w skupiskach.
  • Piły ogrodowe to narzędzia przeznaczone do cięcia grubszych gałęzi, pni czy konarów roślin.

Jesienne opryski

Koniec października i początek listopada to dobry czas na wykonanie oprysków drzew owocowych, które zapobiegną m.in. rozwojowi chorób grzybowych. Oprysk wykonywany jesienią zmniejsza ryzyko infekcji w kolejnym roku, jest także mniej szkodliwy.

Równomierne i skuteczne rozprowadzanie środków ochrony roślin i nawozów umożliwiają opryskiwacze ciśnieniowe. W zależności od wielkości ogrodu i ilości roślin wymagających oprysku można podzielić je następująco:

  • Opryskiwacze ręczne – o pojemności 1l – 2l; przeznaczone do precyzyjnego opryskiwania małych obszarów, rabat kwiatowych, ogródków przydomowych.
  • Opryskiwacze plecakowe i naramienne – pojemność od 5l do 20l. Dla średnich ogrodów, do oprysku krzewów, drzew owocowych. Posiadają szelki do noszenia na plecach lub pas do przewieszenia przez ramię.
  • Opryskiwacze spalinowe i akumulatorowe – pojemność 15l – 20l przeznaczone do średnich i dużych ogrodów. Zasilanie spalinowe lub akumulatorowe eliminuje potrzebę ręcznego pompowania i przyspiesza prace.

Zabezpieczenie przed mrozem

Mróz i wiatr stanowi zagrożenie dla wielu roślin, zwłaszcza tych bardziej wrażliwych na niskie temperatury. Aby minimalizować szkody i utrzymać zdrowie roślin, istotne jest stosowanie odpowiednich środków zabezpieczających.

Zabezpieczenie roślin przed przemarzaniem polega m.in. na przeniesieniu ich do zamkniętych pomieszczeń (jeśli to możliwe), osłonięciu roślin materiałem izolacyjnym, a także zabezpieczeniu gleby wokół nich. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych osłon z agrowłókniny lub agrowłókniny w rolkach.

Agrowłóknina to materiał przepuszczający powietrze i wilgoć, ale nie przepuszczający zimna. Dzięki temu rośliny mogą swobodnie oddychać, a jednocześnie są chronione przed mrozem. Jest także odporna na warunki atmosferyczne, dzięki czemu może posłużyć przez kilka sezonów.

Pamiętaj!

Do okrywania roślin należy stosować agrowłokninę w kolorze białym. Czarna agrowłoknina nie przepuszcza światła, może także zbyt mocno się nagrzewać.

Gotowe osłony sprawdzą się do zabezpieczenia niewielkich, pojedynczo rosnących roślin. Mają formę kaptura lub pokrowca, którym nakrywamy roślinę. Większe rośliny lub całe rabaty możemy nakryć agrowłókniną rozwijaną z rolki.

Sadzenie i przesadzanie

Październik to idealny czas na sadzenie i przesadzanie roślin. W tym miesiącu pogoda jest jeszcze umiarkowana, a gleba jest wilgotna, co sprzyja dobremu zakorzenieniu się roślin.

W październiku można sadzić drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe zrzucające liście na zimę, np. jabłonie, grusze, porzeczki, agrest. Dobrze sprawdzą się w tym celu drzewka i krzewy liściaste zakupione z odkrytymi korzeniami. Przed posadzeniem należy je dokładnie zbadać, aby upewnić się, że są zdrowe i nie mają żadnych uszkodzeń. Można również sadzić rośliny wieloletnie (takie jak róże, czy piwonie) oraz rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną. Do najpopularniejszych roślin cebulowych należą krokusy, przebiśniegi, hiacynty.

Październik to również dobry moment na przesadzanie roślin, które rosną zbyt gęsto lub nie mają odpowiedniego stanowiska. Podczas przesadzania należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić korzeni roślin.

Sadzenie i przesadzanie roślin wymaga odpowiednich narzędzi, które ułatwią prace ogrodnicze i pomogą utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Oto kilka podstawowych narzędzi przydatnych do sadzenia i przesadzania roślin:

  • Szpadle - do kopania otworów pod rośliny lub drzewa, pomocne także przy przesadzaniu roślin (umożliwiają wykopanie bryły korzeniowej).
  • Widły - pomagają w rozluźnianiu ziemi i usuwaniu chwastów.
  • Małe narzędzia ogrodnicze typu grabki, łopatki, motyczki, pazurki – przydatne podczas sadzenia małych roślin.
  • Sadzaki i pikowniki służą do robienia otworów w ziemi na rośliny cebulowe.
  • Świdry ogrodowe to narzędzia, które służą do kopania głębokich otworów w ziemi.
  • Glebogryzarki - do mechanicznego spulchniania i uprawiania gleby. Ułatwiają przygotowanie gleby pod sadzenie roślin na większym obszarze.
  • Obrzeża ogrodowe - do wydzielenia poszczególnych stref w ogrodzie, takich jak trawnik, rabaty kwiatowe, ścieżki, podjazdy czy grządki warzywne.

Warto wiedzieć!

Rośliny należy podlewać także jesienią do momentu, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Jeśli potrzebujesz węża ogrodowego, przeczytaj nasz artykuł:
Podstawowe informacje o wężach ogrodowych.

Kosz ogrodniczny ażurowy

Glebogryzarka elektryczna

Przeznaczona do spulchniania i kultywacji niewielkich powierzchni gleby. Znacznie ułatwia uprawę ziemi w ogródkach i na działkach.

KUP TERAZ
Zbierak do orzechów

Świder ręczny

Wykonane z wysokiej jakości stali ręczne wiertło spiralne do wykonywania głębokich otworów, np. podczas sadzenia drzew i krzewów.

KUP TERAZ
Sekator uniwersalny

Szpadel szkółkarski

Stalowy szpadel o wąskiej głowicy z ergonomicznym trzonkiem przeznaczony do sadzenia i przesadzania drobnych drzew i krzewów.

KUP TERAZ

Jesienne porządki

Jesień to także czas porządków w ogrodzie. To ważne zadanie, które pozwoli przygotować ogród na zimę, a roślinom zapewni dobre warunki do wzrostu wiosną. Oto kilka najważniejszych prac, które należy wykonać jesienią w ogrodzie:

Usuwanie opadłych liści

Liście należy usunąć z trawników, ale także z rabat kwiatowych i innych obszarów ogrodu. Nagromadzenie liści może sprzyjać chorobom roślin. Usuwanie liści najlepiej wykonać grabiami wachlarzowymi lub dmuchawą.

Dmuchawy do liści YATO to urządzenia, które służą do usuwania opadłych i innych zanieczyszczeń z powierzchni trawników, ścieżek i innych elementów ogrodu. Dostępnych jest kilka modeli, które różnią się między sobą mocą, wydajnością i funkcjami.

Kosz ogrodniczny ażurowy

Dmuchawa YATO YT-85175

Zasilanie akumulatorowe. Dmuchawa jest wyposażona w funkcję odkurzania i kompresowania liści.

KUP TERAZ
Zbierak do orzechów

Dmuchawa YATO YT-85176

Wygodna do przenoszenia dmuchawa zasilana akumulatorem 18V. Nadaje się również do osuszania podłoża.

KUP TERAZ
Sekator uniwersalny

Dmuchawa YATO YT-85170

Lekkie i poręczne urządzenie z funkcją zasysania. Dmuchawa jest wyposażona w funkcję regulacji prędkości.

KUP TERAZ

Warto wiedzieć!

Liście wielu gatunków drzew, np. drzew owocowych, lipy, klonu czy jesionu nadają się do kompostowania.
Zobacz kompostowniki dostępne w toya24.pl.

Do usuwania liści przydatne będą również: kosze i wózki ogrodowe.

Koszenie i wertykulacja trawnika

W październiku należy wykonać ostatnie przed zimą koszenie trawnika. Nie koś jednak trawy na krótko przed nadejściem mrozu – trawa musi mieć czas na regenerację przed zimą, a korzenie mogą przemarznąć. Istotne jest również, aby podczas ostatniego koszenia zostawić trawę wyższą niż zazwyczaj ok. 5 - 7 cm. Taka wysokość pozwoli trawnikowi przetrwać zimę. Ważne jest usunięcie skoszonej trawy z trawnika - zapobiegnie to gniciu oraz rozwojowi chorób i szkodników.

Jesień do także czas na wykonanie wertykulacji, która pozwoli usunąć filc tworzący się na powierzchni trawnika i utrudniający trawie dostęp do tlenu i składników odżywczych. Wertykulację mniejszych obszarów można wykonać wertykulatorem ręcznym, natomiast do większych trawników warto zastosować wertykulator z zasilaniem elektrycznym.

Pamiętaj!

Przed wertykulacją dokładnie skoś trawnik, natomiast po skończonym zabiegu starannie zgrab trawę.

Zabezpieczenie mebli i sprzętów ogrodowych

Zabezpieczenie mebli i sprzętów ogrodowych przed zimą jest istotnym krokiem w utrzymaniu ich trwałości i estetyki. Co zrobić, aby zapobiec ich uszkodzeniu przez mróz, wilgoć? Po pierwsze dokładnie oczyść meble i sprzęty ogrodowe z zabrudzeń, kurzu, resztek ziemi i roślin.

Jeśli masz taką możliwość, przechowuj meble i sprzęt ogrodowy wewnątrz pomieszczenia, takim jak garaż lub szopa. W przypadku mniejszych przedmiotów, takich jak narzędzia ogrodowe, warto je przechować na specjalnym stojaku, który pozwoli zaprowadzić porządek. Jeśli meble pozostają na zewnątrz, użyj pokrowców, aby chronić je przed opadami śniegu, deszczem i mrozem. Upewnij się, że pokrycie jest odpowiedniej wielkości i chroni meble w całości.

Pokrowiec do zabezpieczenia krzeseł ogrodowych

Po zakończeniu sezonu warto również zadbać o grille ogrodowe. W pierwszej kolejności należy je oczywiście dokładnie wyczyścić, np. za pomocą specjalnej szczotki do grilla. Optymalnym miejscem na przechowywanie grilli są suche pomieszczenia, np. garaż, piwnica lub szopa. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie w przechowywaniu grilla również na tarasie czy w altanie. Warunkiem jest dobre zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi za pomocą odpowiedniego pokrowca na grilla.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 18049 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Wszystko odbyło się ok
2024-05-23
Wszystko super
pixelpixelpixelpixel