Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pompy do wody czystej i brudnej

Pompa do wody czystej i brudnej

Pompy do wody czystej i brudnej

Pompy do wody to urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych. W tym artykule skupimy się na dwóch typach pomp: pompach do wody czystej oraz pompach do wody brudnej. Wspomnimy również o pompach do szamba. Przedstawimy informacje na temat każdego z tych typów pomp oraz podpowiemy, czym się kierować, aby wybrać pompę idealną np. do podlewania ogrodu czy studni głębinowej.

Spis treści

Rodzaje pomp do wody

Pompy wodne mogą być wykorzystywane do rozmaitych celów, m.in. do zaopatrywania w wodę pitną, nawadniania, odwadniania, podnoszenia wody na wyższe piętra, opróżniania basenów i zbiorników. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów pomp, z których każdy ma swoje specyficzne cechy i zastosowanie.

Pompa zanurzeniowa (pompa zatapialna)

Zasada działania pompy zatapialnej jest bardzo prosta: jest przeznaczona do pracy pod wodą i umieszcza się ją bezpośrednio w zbiorniku, z którego woda ma być pompowana. Pompa zatapialna, która nie generuje ciśnienia, spełni oczekiwania tam, gdzie wymagane jest jedynie przelanie wody z punktu A do punktu B, np. napełnienie mauzera wodą ze studni. Dostępne są również pompy zatapialne, które podają ciśnienie, ale muszą mieć wbudowany wyłącznik ciśnieniowy.

Pompa zatapialna to pompa do wody brudnej i czystej, wobec tego może służyć również do pompowania wody z piwnic czy wykopów.

Warto wiedzieć!

Niektóre modele pomp zatapialnych wyposażone są w wyłącznik pływakowy. Pompa do wody z pływakiem to automatyczna pompa, która włącza się i wyłącza w zależności od poziomu wody. Kiedy woda osiągnie określony poziom, pływak unosi się i włącza pompę. Kiedy poziom wody opadnie, pływak opada i pompa zostaje wyłączona.

Pompa zanurzeniowa STHOR 79909
Pompa zanurzeniowa STHOR o mocy 400W

Pompa głębinowa

Wykorzystywana do pompowania wody z dużych głębokości, najczęściej jako pompa do studni głębinowych. Charakterystyczną cechą tego rodzaju pomp jest ich niewielka średnica: na rynku dostępne są urządzenia o średnicy nawet 50 mm. W przydomowych studniach stosowane są jednak rury studzienne o średnicach od 110 do 160 mm, stąd najpopularniejszymi pompami głębinowymi są te o średnicy 3” (74 mm - 78 mm), 3.5” (90 mm) oraz 4” (94 mm).

Pompa hydroforowa

Hydrofory to urządzenia, które służą do zapewnienia stałego ciśnienia wody w instalacji wodociągowej. Działają na zasadzie automatycznego włączania i wyłączania pompy w zależności od ciśnienia wody w zbiorniku. Stanowią idealne rozwiązanie zarówno dla obiektów bez dostępu do sieci wodociągowej, jak i tych, które borykają się z problemem niskiego ciśnienia.

Pompa hydroforowa YATO YT-85370
Hydrofor YATO przeznaczony do pompowania wody czystej

Pompa ogrodowa (pompa powierzchniowa)

Pompa ogrodowa do wody służy do poboru wody ze źródła (zbiornika) za pomocą węża ssącego. Umieszcza się ją na powierzchni, powyżej źródła wody np. na brzegu zbiornika na deszczówkę. Pompa powierzchniowa to wszechstronne urządzenie, które może być wykorzystywane do różnych celów, np. jako pompa do deszczówki do nawadniania trawników, roślin i kwiatów; do zasilania systemów zraszających, węży do wody; do wypompowania wody z jednego zbiornika do drugiego, np. ze studni do beczki.

Warto wiedzieć!

Pompy ogrodowe zasysają wodę ze studni zbiorników za pomocą węża ssącego. Aby woda się nie cofała powinien być on zakończony zaworem zwrotnym.

Wąż ssący do pompy ogrodowej
Wąż ssący do pomp z zaworem zwrotnym i koszem zabezpieczającym przed zanieczyszczeniami.

Pompa spalinowa

Motopompa przeznaczona do pompowania dużych ilości wody. Niezależność od zasilania i wysoka wydajność czynią ją idealnym narzędziem do zadań specjalnych, np. do prac ratowniczych po awariach czy klęskach żywiołowych. Zaletą pomp spalinowych do wody jest to, że mogą pracować niemal bez przerwy, jednak są dość głośne, a ze względu na sposób zasilania nie powinny być używane w zamkniętych pomieszczeniach.

Ten typ pompy wodnej może być oczywiście stosowany również do pobierania wody ze studni, rzek, jezior czy zbiorników na deszczówkę z przeznaczeniem do nawadniania terenów zielonych; zaopatrywania w wodę obiektów pozbawionych dostępu do sieci wodociągowej; wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń czy przepompowywania wody z jednego zbiornika do drugiego.

Pompa hydroforowa YATO YT-85370
Spalinowa pompa do wody zabudowana w stalowej ramie

Pompa ręczna do wody

Najpopularniejszy typ to pompa do wody abisynka. To rodzaj ręcznej pompy głębinowej, która służy do pobierania czystej wody ze studni wierconych o głębokości do 8 metrów. Pompa abisynka działa na zasadzie ssania wody. Dźwignia pompy porusza tłok, który wytwarza podciśnienie w rurze ssącej. W rezultacie woda z dna studni jest zasysana do góry i wypływa z wylewki pompy. Ręczne pompy do wody wykorzystywane są w ogródkach oraz na działkach rekreacyjnych i wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu, a ręczne pompowanie wody jest jedyną możliwością jej pozyskania.

Pompa do szamba czy pompa do wody do studni? Wybór odpowiedniego rodzaju pompy.

Wybór odpowiedniej pompy wodnej zależy od kilku czynników, takich jak: rodzaj pompowanej wody, sposób jej wykorzystania, wydajność pompy, wysokość podnoszenia, moc silnika i budżet, jakim dysponujemy.

Pierwszym krokiem jest ustalenie, jakiego typu wodę chcemy pompować: czy będzie to woda czysta, woda brudna czy może ścieki. Woda czysta to woda wolna od zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić pompę, np. piasek, muł czy liście. Może to być woda ze studni, rzek i innych naturalnych zbiorników wodnych. Natomiast woda brudna to ta o znacznym stopniu zanieczyszczenia, np. woda z wykopów, rowów czy terenów powodziowych.

Pompy do wody czystej

Zaopatrywanie w wodę

  • Pompa do studni głębinowej. Studnie tego typu mają głębokość nawet ponad 100 metrów, a ponadto rury mają niewielką średnicę. Jedynym typem pompy wodnej w takim układzie będzie pompa głębinowa, czyli pompa do wody czystej, o niewielkiej średnicy oraz dużej wysokości tłoczenia, np. pompa YATO YT-85301 będzie pasować do studni o średnicy nawet 100 mm i podniesie wodę na wysokość 120 m.
  • Pompa do studni kręgowej lub wierconej. Do zapewnienia stałego przepływu wody w obiektach nie podłączonych do sieci, pobierających wodę z płytszych typów studni przeznaczone są pompy hydroforowe. Hydrofor zapewni również stałe ciśnienie wody w domu.
  • Pompa do studni na ogródki działkowe. Przeznaczona do studni wierconych - pompa abisynka - sprawdzi się wszędzie tam, gdzie woda potrzebna jest okazjonalnie.

Nawadnianie

  • Pompa do podlewania i zraszania. Do tego celu zastosować można dwa typy pomp w zależności, skąd czerpana będzie woda. Pompy powierzchniowe są przeznaczone do pompowania wody ze źródeł znajdujących się poniżej poziomu pompy. Są zwykle instalowane na zewnątrz, obok źródła wody. Pompy zatapialne są natomiast całkowicie zanurzone w wodzie, którą pompują. Oba typy pomp pozwalają na czerpanie czystej wody z rzek, jezior, zbiorników na deszczówkę itp. i dostarczanie jej do urządzeń nawadniających i zraszających.
    Dobrym wyborem do zraszania i podlewania są pompy ogrodowe marki FLO np. pompa 79812 o ciśnieniu 4.4 bar lub pompa YT-85360 o stałym ciśnieniu.

    Ważne!

    Pompa zatapialna, która ma służyć do nawadniania, musi podawać ciśnienie. W związku z tym musi być wyposażona we włącznik ciśnieniowy. Tego typu włączniki można też kupić oddzielnie i uzbroić posiadaną już pompę.

Pompa zatapialna z włącznikiem ciśnieniowym - idealna pompa do podlewania deszczówką

Pompy do wody brudnej

Wypompowywanie

  • Usuwanie wody z zalanych pomieszczeń, np. piwnic. Najlepiej nadają się w tym celu pompy zatapialne. Te pompy są zaprojektowane do pracy w zanurzeniu i mogą pompować zarówno wodę czystą, jak i brudną.
  • Usuwanie wody z zalanych terenów i opróżnianie zbiorników wodnych. W zależności od wielkości zalanego terenu (zbiornika) zastosować można dwa typu pomp: pompy zatapialne - do niewielkich obszarów; pompy spalinowe - dla dużych terenów, np. podczas podtopień. Ta druga opcja sprawdzi się, gdy na zalanym terenie nie ma dostępy do zasilania, a nam potrzebna jest pompa do brudnej wody o dużej wydajności.
Pompa zanurzeniowa 79781

Pompa zanurzeniowa do wody brudnej 400W

Pompa w obudowie z odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego o wydajności 8000 l/h.

ZOBACZ W SKLEPIE
Pompa zanurzeniowa 79792

Pompa zanurzeniowa do wody brudnej 1100W

Pompa zanurzeniowa o dużej mocy z obudową z wytrzymałej stali nierdzwnej. Wydajność: 20000 l/h.

ZOBACZ W SKLEPIE
Pompa zanurzeniowa akumulatorowa

Pompa zanurzeniowa aumulatorowa

Niewielka, bezprzewodowa pompa do wody, idealna do stosowania na ogródkach działkowych czy kempingach.

ZOBACZ W SKLEPIE

Pompy do ścieków

Do pompowania ścieków stosuje się specjalne pompy zatapialne, które są zaprojektowane do pompowania cieczy zawierających zanieczyszczenia stałe, substancje organiczne czy inne odpady. Ze względu na stopnień i rodzaj zanieczyszczeń obudowy tego typu pompy wykonane są trwałych i odpornych materiałów, np. z żeliwa. Szczególnym typem pomp do szamba jest pompa do wody brudnej z rozdrabniaczem, który rozbija duże zanieczyszczenia na mniejsze kawałki, co ułatwia ich pompowanie i zapobiega zapychaniu się pompy.

Ważne!

Należy mieć świadomość, ze pompy do szamba nie służą do wypompowywania i wylewania jego zawartości np. do rowów melioracyjnych czy na sąsiednie działki. Stosowanie pompy do szamba powinno być zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami i normami.

Głównym celem pomp do ścieków jest pomaganie w odprowadzaniu, przepompowywaniu lub rozdrabnianiu zawartości szamba, np. gdy nie ma możliwości odprowadzenia ścieków w sposób grawitacyjny lub w przydomowych oczyszczalniach ścieków, aby zapobiec zatkaniu rurociągu.

Żeliwna pompa zanurzeniowa do ścieków
Pompa do ścieków wykonana z żeliwa, które chroni urządzenie przed działaniami chemikaliów i uszkodzeniami mechanicznymi.

Wydajność pomp do wody

Wydajność pompy to objętość cieczy, którą pompa może przepompować w określonym czasie. Najczęściej jest ona podawana w metrach sześciennych lub litrach na godzinę. Poza ustaleniem typu pompy, wydajność jest parametrem kluczowym przy wyborze pompy do wody. Powinna ona być dostosowana do potrzeb użytkownika, czyli do ilości wody, która ma być pompowana w danym czasie.

Czynniki wpływające na wydajność pompy to m.in.

  • Moc silnika: pompy z mocniejszymi silnikami mają zazwyczaj większą wydajność.
  • Wysokość podnoszenia: wydajność pompy maleje wraz z wysokością, na jaką woda musi być podniesiona.
Wysokość podnoszenia [m]
Pompa YT-85300 o mocy 370W Pompa YT-85301 o mocy 550W
Wydajność [l/h] Wydajność [l/h]
0 5400 6000
20 5000 5500
40 4000 4500
60 3000 3500
80 2500 2500
100 2000 2000
110 1500 1500
1115 1000 1000
120 - 200
Wydajność pomp zależna jest od mocy urządzenia oraz wysokości, z której podnoszona jest woda.

Przykładowe wartości wydajności pomp w zależności od ich zastosowania:

  • Pompa do fontanny: 600 – 4500 l/h
  • Pompa do podlewania ogrodu: 2000-4000 l/h
  • Pompa do zasilania domu w wodę: 3000-6000 l/h
  • Pompa do usuwania wody z zalanych pomieszczeń: 10000-20000 l/h

Wysokość podnoszenia

Wysokość podnoszenia jest podawana w metrach. Należy pamiętać, że jest to wartość teoretyczna, a rzeczywista wysokość podnoszenia może być niższa, np. ze względu na opory przepływu w instalacji hydraulicznej.

Wysokość podnoszenia pompy określamy od poziomu, z którego woda jest pobierana (na przykład z poziomu wody w studni) do miejsca, gdzie ma być dostarczana (na przykład do zbiornika czy systemu nawadniania).

Warto wiedzieć!

Wysokość podnoszenia jest często podawana w dwóch wartościach: wysokość zanurzenia i wysokość tłoczenia. Wysokość zanurzenia to maksymalna wysokość, z której pompa może zassać wodę, a wysokość tłoczenia to maksymalna wysokość, na jaką pompa może wodę podnieść.

Oszczędzaj wodę i zbieraj deszczówkę!

Woda to cenny surowiec, który należy chronić. Oszczędzanie wody nie tylko przynosi korzyści dla środowiska, ale także może pomóc Ci obniżyć rachunki za wodę.

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie wody, a jednym z nich jest zbieranie wody deszczowej. Deszczówka może być używana m.in. do podlewania ogrodu czy mycia narzędzi lub mebli ogrodowych.

Zbieranie deszczówki jest proste i niedrogie. Wystarczy kupić zbiornik do deszczówki i podłączyć go do rury spustowej domu, szklarni czy wiaty.

Najczęściej zadawane pytania

Pompy zatapialne są przeznaczone do pracy w zanurzeniu i praca na sucho może doprowadzić do ich uszkodzenia. Niektóre modele pomp zatapialnych są jednak wyposażone w funkcję suchego biegu, co oznacza, że mogą pracować przez pewien czas poza wodą (np. z powodu niskiego poziomu wody czy zatkania pompy), zanim nastąpi przegrzanie. Jednakże, aby utrzymać trwałość i sprawność pompy, zaleca się, aby była ona zanurzona w wodzie podczas normalnej eksploatacji.

Pompy głębinowe mogą mieć różne wymagania dotyczące głębokości zanurzenia. Należy sprawdzić instrukcję obsługi pompy, aby dowiedzieć się, jaka jest zalecana głębokość zanurzenia dla danej pompy.

Pompa nie powinna być opuszczona do samego dna studni, jednak musi znajdować się poniżej lustra, aby uniknąć pracy na sucho. Zaleca się, aby pompa była zanurzona co najmniej 1 metr poniżej lustra wody, ale bezpieczniej jest zanurzyć ją 2 - 3 metry.

Montaż jest stosunkowo prosty i można go wykonać samodzielnie. Ze względu na to, że mamy do czynienia z pompą do wody elektryczną, należy wybrać miejsce z dostępem do prądu.

Pompę powierzchniową należy umieścić blisko zbiornika na deszczówkę, aby skrócić długość węża, którym woda deszczowa będzie podawana do pompy. Kolejnym krokiem jest podłączenie węża ssącego i umieszczenie go w zbiorniku oraz podłączenie węża tłocznego i rozprowadzenie go po ogrodzie. Do węża tłocznego za pomocą odpowiednich złączek można podłączyć zraszacze i inne urządzenia do podlewania.

Po upewnieniu się, że wszystkie połączenia są szczelne, można uruchomić pompę

Ważne!

Przed uruchomieniem pompę należy zalać wodą przez otwór zalewowy. Ma to na celu jej odpowietrzenie.

Pływak w pompie zanurzeniowej odpowiada za automatyczne włączanie i wyłączanie pompy w zależności od poziomu wody. Pompy z pływakiem nie posiadają tradycyjnego włącznika.

Włącznik pływakowy jest przyłączony do pompy za pomocą krótkiego kabla elektrycznego i zawiera wewnątrz ruchomy element, który zamyka i otwiera obwód elektryczny. Gdy pływak unoszony jest w wodzie, obwód elektryczny się zamyka następuje i uruchomienie pompy. Gdy woda opadnie i pływak zostanie skierowany przewodem do góry, obwód zostanie otwarty i spowoduje to wyłączenie pompy.

Pompy zanurzeniowe posiadają zazwyczaj uchwyt na przewód pływaka tak, aby móc go umieścić wyżej i tym samym zmienić wysokości poziomu wody, który będzie powodował włączenie i wyłączenie pracy pompy.

Zobacz również

pompa do wody flo   pompa do wody na akumulator   pompa do wody na wiertarkę   pompa do wody yato   pompa wody do fontanny

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 22053 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-20
OK
2025-01-20
Szybko i profesjonalnie.
pixelpixelpixelpixelpixel