Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lutownice oporowe

( ilość produktów: 13 )

Zalety lutownicy oporowej

Lutownica oporowa zwana również lutownicą grzałkową, charakteryzuje się prostą budową i ma wszechstronne zastosowanie. Grot lutownicy rozgrzewany jest za pomocą oporowej grzałki. Trwa to niekiedy nawet kilka minut, ale za to grot ma możliwość utrzymywać ciepło przez długi czas. Dlatego lutownice oporowe dobrze sprawdzają się w pracach ciągłych i do łączenia dużych elementów. Po ten rodzaj lutownic chętnie sięgają majsterkowicze do nieskomplikowanych napraw oraz prac hobbystycznych, ale równie często urządzenia te stosowane są jako lutownice do elektroniki dla profesjonalistów.

Czytaj więcej >

Jak działa lutownica oporowa?

W lutownicach oporowych metalowy grot podgrzewany jest dzięki wbudowanej elektrycznej grzałce, a do wytworzenia energii cieplnej dochodzi w wyniku zjawiska oporności. Prąd elektryczny płynący przez specjalny drut oporowy, generuje ciepło wystarczające do stopienia lutu i utworzenia połączenia. Dużą zaletą tego typu lutownic jest to, że są one lekkie. Zasilanie bezpośrednio z gniazda sieciowego i prostota konstrukcji sprawia, że urządzenie jest niemal bezawaryjne, a gdy odpowiednio zadbamy o grot, lutownica może służyć przez długie lata.

Czym wyróżniają się lutownice grzałkowe?

Lutownica oporowa często ma formę kolby, taki kształt ułatwia chwytanie i ergonomię pracy. Lutownice kolbowe z powodzeniem mogą służyć do lutowania układów elektronicznych, moc grzałki jest wystarczająca do polutowania dwóch przewodów miedzianych. Jest to również świetny wybór dla majsterkowiczów i wytwórców rękodzieła na przykład witraży, biżuterii, przedmiotów ozdobnych wykonywanych metodą Tiffaniego.

Lutownice oporowe są szeroko stosowane w różnych dziedzinach ze względu na swoje zalety:

  • urządzenia lekkie i kompaktowe, chętnie stosowane do lutowania układów elektronicznych, ale również doskonałe do amatorskiego użytku, gwarantują łatwe manewrowanie i pozycjonowanie grotu,
  • łatwość obsługi: najczęściej zasilane z gniazda sieciowego, bez skomplikowanych ustawień, niemal bezawaryjne,
  • często mają wymienne groty, co pozwala na stosowanie ich do wielu różnych zadań, gdy dopasuje się rozmiar i kształt końcówki,
  • niska cena – wiele osób decyduje się na zakup tego typu lutownic, ponieważ w porównaniu do innych rodzajów lutownic, oporowe lutownice nie są drogie,
  • również do prac precyzyjnych – lutownice oporowe często stosowane są jako lutownice precyzyjne, odpowiednio dobrany grot umożliwi lutowanie drobnych elementów czy wielonóżkowych układów.

Ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie podczas korzystania z lutownicy oporowej. Należy stosować odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak rękawice i okulary ochronne, oraz unikać dotykania gorących elementów lutownicy, aby uniknąć oparzeń.

Lutownice kolbowe bez elektronicznego sterowania, zasilane bezpośrednio z gniazdka sieciowego powinny posiadać wtyczkę z bolcem uziemiającym i powinny być zasilane z gniazdka z doprowadzonym uziemieniem. Brak uziemienia metalowej obudowy grzałki niesie ryzyko porażenia prądem. Dlatego wszystkie lutownice kolbowe marki YATO posiadają wtyczkę z uziemieniem, które jest połączone z metalową obudową grzałki.

Podsumowując, lutownice oporowe oferują szybkie, trwałe i precyzyjne lutowanie, które sprawia, że są niezastąpione w wielu dziedzinach. Jednak ich skuteczność zależy od odpowiedniego dostosowania parametrów do konkretnego materiału i rozmiaru elementów do lutowania.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 17923 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Jestem zadowolony
2024-05-18
Sprawność niezawodność obsługi , jakość produktów stawia firmę w czołówce producentów narzędzi, tak trzymać i nie dać się dalekiemu ,,wschodowi,,.
pixelpixelpixelpixel