YT-2864
PRÓBNIK NAPIĘCIA 70-250V
- próbówka, prubówka, prubuwka, neonówka
Próbnik napięcia YT-2864 umożliwia wykrycie napięcia AC np. w gniazdku domowym, czy na końcówkach przewodów dwoma metodami: kontaktową oraz indukcyjną. Próbnik umożliwia również przeprowadzenie testu ciągłości przewodu oraz sprawdzenie stanu baterii lub akumulatorków. Obecność napięcia sygnalizowana jest zaświeceniem się diody umieszczonej wewnątrz rączki.
Funkcje próbnika:
- zakres wykrywania napięcia AC metodą kontaktową: 70 - 250 V
- zakres wykrywania napięcia AC metodą indukcyjną: 70 - 600 V
- sprawdzenie stanu baterii metodą kontaktową: od 1,5 do 9 V
- test ciągłości przewodu metodą kontaktową: 0 - 50 MΩ
Dane techniczne:
- długość całkowita: 140 mm
- szerokość grotu: 3,5 mm
- zasilanie: 2x1.5 V; LR41
Metoda kontaktowa:
Grot przyłożyć do obwodu znajdującego się pod napięciem. Zaświecenie się diody LED oznacza przepływ prądu elektrycznego przez ten element. W tej metodzie nie zaleca się dotykania styku znajdującego się na szczycie rękojeści. Dotknięcie styku nie powoduje ryzyka porażenia prądem elektrycznym, ale zwiększa czułość próbnika i może zafałszować wskazanie.
Metoda indukcyjna:
Metoda umożliwia wykrycie napięcia AC w zaizolowanym przewodzie. W tym celu należy chwycić tester za izolowaną cześć grotu i zbliżyć styk znajdujący się na szczycie rękojeści do zaizolowanego przewodu. Zaświecenie się diody LED oznacza, że badany przewód znajduje się pod napięciem. Można zwiększyć czułość metody, chwytając tester za nieizolowaną cześć grotu. Metoda ta pozwala również na „bezdotykowe” wykrywanie przerwy w przewodzie elektrycznym pod napięciem. W miejscu przerwania tester przestanie sygnalizować obecność napięcia.
Sprawdzenie stanu baterii:
Tester umożliwia sprawdzenie stanu baterii lub akumulatorów przeznaczonych do zasilania rozmaitych urządzeń elektrycznych w zakresie od 1,5 V do 9 V. Należy przyłożyć grot testera do zacisku baterii oznaczonego „+”, dotknąć styk znajdujący się na szczycie rękojeści, następnie dotknąć zacisku baterii oznaczonego „-”. Zaświecenie się diody oznacza, że bateria lub akumulator są naładowane. Nie wolno stosować tej metody do sprawdzania baterii lub akumulatorów o wyższym napięciu znamionowym. Nie wolno testować baterii i akumulatorów podłączonych do obwodu elektrycznego.
Sprawdzenie ciągłości przewodu:
Ciągłość przewodu sprawdzamy przykładając grot do jednego końca przewodu, następnie przytrzymując styk znajdujący się na szczycie rękojeści, złapać za drugi koniec przewodu. Zaświecenie się diody LED oznacza ciągłość badanego przewodu. Zabronione jest sprawdzanie tą metodą ciągłości przewodów znajdujących się pod napięciem lub w obwodzie elektrycznym.