Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
POMPKA PODCIŚNIENIOWO-CIŚNIENIOWA DO UKŁADU HAMULCOWEGO, WAKUOMETR
POMPKA PODCIŚNIENIOWO-CIŚNIENIOWA DO UKŁADU HAMULCOWEGO, WAKUOMETR
POMPKA PODCIŚNIENIOWO-CIŚNIENIOWA DO UKŁADU HAMULCOWEGO, WAKUOMETR
POMPKA PODCIŚNIENIOWO-CIŚNIENIOWA DO UKŁADU HAMULCOWEGO, WAKUOMETR
POMPKA PODCIŚNIENIOWO-CIŚNIENIOWA DO UKŁADU HAMULCOWEGO, WAKUOMETR
POMPKA PODCIŚNIENIOWO-CIŚNIENIOWA DO UKŁADU HAMULCOWEGO, WAKUOMETR

YT-0674

POMPKA PODCIŚNIENIOWO-CIŚNIENIOWA DO UKŁADU HAMULCOWEGO, WAKUOMETR

138,99 zł
brutto / szt.
Kup teraz, zapłać za 30 dni
Kup na raty
Oficjalny sklep producenta
Bezpieczne zakupy
Marka
Symbol
YT-0674
Kod producenta
5906083906749
Seria
Zakres pomiaru
-1 ~ 3 bar
Liczba sztuk w zestawie
22
Zastosowanie
do diagnostyki systemów w samochodach i technice, których działanie jest oparte na ciśnieniu lub podciśnieniu: urządzenia skomputeryzowanego sterowania silnika (barometryczny czujnik ciśnien

Pompka podciśnieniowa jest wielofunkcyjnym urządzeniem służącym do diagnostyki systemów w samochodach i technice, których działanie jest oparte na ciśnieniu lub podciśnieniu. Wyposażona jest w akcesoria umożliwiające wykorzystanie w niemal każdym silniku lub układzie.

Pompka YT-0674 jest wyposażona w przełącznik, który w zależności od położenie pozwala na wytworzenie podciśnienia lub ciśnienia.
Przesunięcie przełącznika w kierunku wylotu pompki spowoduje, że podczas pompowania będzie wytwarzane podciśnienie. Przełącznik przesunięty w kierunku rękojeści spowoduje, że podczas pompowania będzie wytwarzane ciśnienie.

Zakres pomiaru: od -1 do 3 bar

Za pomocą pompki można przeprowadzić diagnostykę m.in. poniższych systemów i układów: Urządzenia skomputeryzowanego sterownia silnika: - barometryczny czujnik ciśnienia (BARO) - system PCV - system recyrkulacji spalin (EGR) - grubowarstwowe czujniki ciśnienia (MAP) Urządzenia sterowania zapłonem: - podciśnieniowe wyprzedzenie zapłonu - zawór opóźniający: SDV, RCV Układ hamulcowy: - hamulce klasyczne - hamulce ABS - hamulce pneumatyczne - przewody hamulcowe - serwomechanizm hamulcowy Inne systemy: - klimatyzacja - tempomat - zbiornik paliwa i instalacja paliwowa - podciśnieniowy system domykania drzwi Diagnostyka systemu recyrkulacji spalin (EGR) Zawór systemu EGR jest przykładem zaworu uruchamianego przez podciśnienie. W przypadku braku podciśnienia zawór jest zamknięty i spaliny nie wydostają się z zaworu. W przypadku doprowadzenia podciśnienie do zaworu, zostaje on otwarty, umożliwiając recyrkulację spalin. Diagnostyka grubowarstwowych czujników ciśnienia (MAP) • Zmontować układ pompki i zbiornika, jak w przypadku odpowietrzania zacisków hamulcowych, a następnie podłączyć do przyłącza podciśnieniowego czujnika. • Naciskać dźwignię pompki, aż wskazówka pokaże -0,5 bara. Zakończyć pompowanie i obserwować wskazówkę, powinna być nieruchoma. Jeśli wskazówka się porusza, oznacza to uszkodzenie czujnika MAP. • W trakcie pracy czujnik MAP wysyła sygnały zwrotne do komputera sterującego. Sygnał ma częstotliwość pomiędzy 85 Hz a 160 Hz w zależności od poziomu podciśnienia. Do pomiaru częstotliwości konieczny jest częstościomierz, należy go podłączyć zgodnie z instrukcją czujnika i miernika. Odpowietrzanie zacisków hamulcowych. • Upewnić się, że zbiornik wyrównawczy układu hamulcowego jest wypełniony płynem do nominalnej objętości. • Odpowietrzanie przeprowadzić według poniższej kolejności: - pompa hamulcowa, jeśli jest wyposażona w zawór odpowietrzający - zaciski hamulcowe w kolejności od położonego najbliżej pompy hamulcowej do położonego najdalej • Podłączyć krótki przewód elastyczny do przyłącza umieszczonego na spodzie pokrywy zbiornika pompy. • Zamknąć zbiornik pompy za pomocą pokrywy. • Podłączyć długie przewody elastyczne do przyłączy pokrywy. Koniec jednego z długich węży pod-łączyć do pompki, a drugiego do zaworu odpowietrzającego (kalamitki) zacisku hamulcowego. W razie potrzeby posłużyć się adapterem. • Nacisnąć dźwignię pompki 10 - 15 razy, aby wytworzyć podciśnienie w zbiorniku pompy. • Odkręcić zawór odpowietrzający o 1/4 - 1/2 obrotu, tak aby zbiornik pompy wypełnił się płynem do wysokości około 5 cm. Dokręcić zawór odpowietrzający. • Odłączyć przewód pompki od zaworu odpowietrzającego, procedura odpowietrzania zacisku została zakończona. • Przed powtórzeniem procedury odpowietrzania w kolejnym zacisku opróżnić zbiornik pompy z płynu hamulcowego oraz uzupełnić poziom płynu hamulcowego w instalacji hamulcowej, do nominalnego poziomu.
Do pobrania
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie, a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych.
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Opinie o POMPKA PODCIŚNIENIOWO-CIŚNIENIOWA DO UKŁADU HAMULCOWEGO, WAKUOMETR

5.00
Liczba wystawionych opinii: 1
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Kliknij ocenę aby filtrować opinie

Opinie o produkcie oznaczone jako „Opinia zweryfikowana” są to opinie, w stosunku do których Sprzedawca zweryfikował czy osoba wystawiająca opinię faktycznie kupiła produkt w Sklepie internetowym. Opinia zostaje oznaczona jako „Opinia zweryfikowana” tylko wtedy, gdy opinia została wystawiona poprzez wykorzystanie indywidualnego linka umożliwiającego jej wystawienie przesyłanego wyłącznie do podmiotu, który dokonał zakupu produktu w sklepie internetowym toya24.pl

5/5
Opinia zweryfikowana
Pompki nie mam jak narazie ocenić., Wygląda solidnie. Szkoda tylko że podciśnienie tylko 1 bar. Co do testów to czeka do wiosny. aż wymiana płynu w motocyklu będzie miała miejsce.
2020-12-10
Krzysztof, Elbląg
Czy opinia była pomocna? Tak 0 Nie 0
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 16579 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
wszystko zgodnie z oczekiwaniem
2024-03-28
Proces zamówienia, czyli od samego zamówienia na stronie aż do samej dostawy przebiegł bez żadnych problemów.
pixelpixelpixelpixel