79054
MŁOTOWIERTARKA SDS PLUS 620W 3 FUNKCJE
- Uniwersalna młotowiertarka sds+ przydatna przy każdym remoncie: umożliwia wiercenie z udarem lub bez udaru dzięki wymiennemu uchwytowi na wiertła sds+ lub cylindryczne do 13mm, a także podkuwanie bruzd, glazury i posadzki,Sprzedawana w praktycznej walizce
Uniwersalna młotowiertarka SDS+ przydatna przy każdym remoncie: umożliwia wiercenie z udarem lub bez udaru (dzięki wymiennemu uchwytowi na wiertła sds+ lub cylindryczne do 13 mm), a także podkuwanie bruzd, glazury i posadzki.
Sprzedawana w praktycznej walizce zawierającej:
- komplet wierteł SDS+ (6, 8, 10 mm)
- dłuta (2 szt: szpicak oraz płaskie)
- 2 wymienne uchwyty: samozaciskowy 13 mm do zwykłych wierteł, a także uchwyt SDS+ (udar elektropneumatyczny) do dłut i wierteł udarowych
Energia udaru wynosząca 2,4 J, to optymalna wartość pozwalająca na sprawne usuwanie starej glazury, bez obawy o uszkodzenie instalacji czy pękanie ścianek działowych.
Możliwość wiercenia w metalu i drewnie bez udaru, a także wkręcanie wkrętów z końcówką torx do konstrukcji drewnianych.
Na wyposażeniu znajduje się także metalowy ogranicznik głębokości wiercenia, przydatny do kontroli głębokości otworu, np. przy wierceniu w cienkich ściankach działowych, aby zapobiec niekontrolowanemu przewierceniu ściany na wylot.
Długi gumowy kabel pozwala bez kłopotu sięgnąć do wysokości sufitu podczas montażu sufitu podwieszanego lub lampy.
Ustawianie kierunku obrotów
Młotowiertarka posiada przełącznik kierunku obrotów, umieszczony wygodnie nad spustem urządzenia.
Blokada włącznika
Blokadę włącznika zaleca się wykorzystywać w przypadku długotrwałego wiercenia, na przykład przy wierceniu w betonie, murze itp. W tym celu przy wciśniętym włączniku wcisnąć kciukiem przycisk blokady i puścić włącznik.
Ustawianie rodzaju pracy
Do ustawiania trybu pracy młotowiertarki służy przełącznik wyposażony w blokadę. Naciskając i przytrzymując przycisk blokady można zmienić położenie przełącznika.
- funkcja pracy z udarem ułatwia wiercenie przy wykonywaniu otworów w betonie, murze i twardych materiałach ceramicznych (twarde cegły, kamienie, marmur). W tym celu przełącznik udaru ustawić na pracę z udarem, symbol wiertła i młotka
- w czasie wiercenia otworów w innych materiałach, funkcję wiercenia z udarem należy wyłączyć, ustawiając przełącznik na pracę bez udaru, symbol wiertła
- możliwe jest też ustawienie funkcji kucia, w tym trybie zostają odłączone obroty, nie zostaje natomiast wyłączony udar. W tym celu należy nastawić przełącznik trybu pracy w pozycję kucia, symbol młotka
- młotowiertarka została wyposażona w funkcję zmiany położenia dłuta. Funkcja jest przydatna w przypadku kucia za pomocą różnych narzędzi wstawianych, pozwala na ustawienie dłuta w dowolnej pozycji
Wymiana uchwytu wiertarskiego
Młotowiertarka została wyposażona w możliwość zmiany chwytu wiertarskiego. Zamiast chwytu umożliwiającego montaż wiertła w systemie SDS Plus można zamontować uchwyt umożliwiający montaż wierteł z chwytem walcowym.
Cechy kluczowe młotowiertarki Sthor 79054:
- udar elektropneumatyczny
- 3 funkcje: wiercenie z udarem, wiercenie bez udaru oraz podkuwanie
- długi gumowy kabel
- 2 uchwyty w komplecie pozwalające wiercić każdego rodzaju wiertłem
- funkcjonalna walizka pozwalająca zachować porządek i utrzymać narzędzie w czystości
- miedziane uzwojenie silnika
- udar o mocy 2,4 J
- dłuta i wiertła w komplecie
Młotowiertarka posiada płynną regulację obrotów wrzeciona oraz dzięki odłączeniu funkcji udaru umożliwia wiercenie w materiałach takich jak: drewno, metal czy tworzywa sztuczne.
Młotowiertarka jest wyposażona w sprzęgło zapobiegające przeciążeniu silnika elektrycznego, w przypadku gdy narzędzie wstawiane zostanie zatrzymane w wyniku pracy. Na przykład w przypadku natrafienia w pręt zbrojeniowy. W takim wypadku wiertło przestanie się obracać, mimo że silnik elektryczny nadal będzie pracował.
Zawartość zestawu:
- młotowiertarka EUROTEC 2600
- wiertła SDS+w rozmiarach: 6, 8, 10 mm
- dłuto płaskie SDS+
- szpicak SDS+
- uchwyt/głowica SDS+
- uchwyt/głowica samozaciskowa do zwykłych wierteł
- ogranicznik głębokości wiercenia
- walizka
- instrukcja obsługi
Przykłady zastosowania:
Wiercenie w drewnie
Przed wykonaniem otworu zaleca się zamocować obrabiany materiał ściskami stolarskimi lub w imadle, a następnie punktakiem lub gwoździem ustalić miejsce wiercenia. W uchwyt wiertarski zamocować właściwe wiertło, ustalić prędkość, podłączyć wiertarkę do sieci elektrycznej i rozpocząć wiercenie.
Wiercenie w metalach
Zawsze należy pewnie zamocować obrabiany materiał oraz używać wierteł do stali. W przypadku wiercenia w żeliwie białym zaleca się używanie wierteł z końcówkami z węglików spiekanych. Przy wierceniu większych otworów zaleca się wykonanie wcześniej mniejszego otworu prowadzącego.
Wiercenie w materiałach ceramicznych
Przełącznikiem trybu pracy wybrać wiercenie z udarem lub wiercenie bez udaru. W czasie pracy stosować regularne przerwy, aby nie dopuścić do nadmiernego nagrzania młotowiertarki i narzędzia.
Wiercenie z udarem zaleca się stosować tylko w przypadku zwartych materiałów ceramicznych jak: beton, twarda cegła, kamień itp. Nie zaleca się stosować wiercenia udarowego w przypadku materiałów ceramicznych, o luźnej strukturze, takich jak: glazura, miękka cegła, tynk itp. Wiercenie udarowe w takich materiałach może doprowadzić do zniszczenia materiału.
Kucie
Zamocować do uchwytu narzędziowego żądane narzędzie: przecinak lub przebijak i ustawić przełącznik rodzaju pracy w pozycję kucie. Podczas kucia nie należy wbijać narzędzia wstawianego zbyt głęboko w obrabiany materiał. Należy skuwać materiał cienkimi warstwami, nie wywierając zbyt dużego nacisku na młotowiertarkę.
Wycinanie otworów
Wiertarka może być wykorzystana do wykonywania większych otworów w drewnie, za pomocą specjalnych wierteł o stałej średnicy lub wymiennych końcówek z zestawu pił - wyrzynarek do otworów.
Wiercenie z użyciem ogranicznika głębokości
Ogranicznik można wykorzystać do ułatwienia wiercenia w powierzchniach, gdzie wykonywane są otwory nieprzelotowe, szczególnie w betonie i drewnie.
Ustalić głębokość otworu. W uchwycie należy zainstalować wiertło, za pomocą flamastra zaznaczyć na wiertle odległość od końca roboczego wiertła równą głębokości otworu. Ogranicznik głębokości ustawić tak, aby jego koniec pokrywał się zaznaczoną odległością „L” na wiertle. Przy ustalonej głębokości czoło ogranicznika oprze się o powierzchnię w pobliżu otworu, należy wtedy wycofać wiertło z otworu.